Reportáž: Nová jídelna a družina rok poté

duben 2011

Před rokem byla dokončena generální rekonstrukce školní jídelny a družiny ZŠ U Školské zahrady. Ke staré přízemní budově z roku 1960 bylo přistaveno první patro a veškeré prostory prošly generálkou. Jídelna konečně odpovídá moderním předpisům. Jak se zde žije rok poté, zjišťovala mezi učiteli a žáky Markéta Chmelová – Theinerová, členka školské rady.

„Co se Vám líbí na nové družině?“ ptám se žáků druhé třídy:

Je tu víc místa * víc hraček * jsou tu veselé barvy * můžeme hrát soutěže a hry * je tu lepší jídelna * můžeme hrát sportovní hry * jsou tu hezké místnosti * hrajeme ping-pong * jsou tu pěkné nástěnky

Co se Vám nelíbí?

Naše třída je moc daleko od záchodu, říká jeden z žáků.

Co říkáte na novou jídelnu? Jaké je vaše nejoblíbenější jídlo?

buchtičky se  šodó * špagety * zeleninové saláty * palačinky * kolínka s omáčkou * rajská s knedlíkem * rýže * koprovka

Která jídla v jídelně nemáte rádi?

ryby * buchtičky se šodó * houbovou omáčku * grepový džus * fazole * kuskus * koprovku a polévky

Jak to vidí novou budovu paní učitelka Jaroslava Kleperádová, vedoucí družiny?

„Minulý školní rok jsme měli družinu a jídelnu provizorně ve třídách školy, a předtím jsme byli roky ve družině, která prostorově nestačila.  Největším rozdílem je celkový prostor: máme tu daleko víc  místa na hry, děti se můžou po vyučování trochu  proběhnout a protáhnout. Teď, když se zlepšilo počasí, děti vyjdou z herny v přízemí přímo na zahradu. Na zahradě zatím chybí houpačky, ale máme v plánu koupit dřevěné houpačky a prolézačky,  jestli nám bude schválena dotace. Co se ještě zlepšilo? Máme větší šatny, v přízemí má každý svůj botník a v patře mají vždy dvě děti dohromady skříňku. V přízemí je také WC pro invalidy. V létě v největších vedrech si můžeme dokonce zapnout klimatizaci. Myslím, že mezi dětmi i učiteli tu vládne prostě spokojenost.

V družině se určitě zvýšila bezpečnost žáků. V každé třídě je videotelefon a u hlavního vchodu kamera, takže vidíme, kdo dítě vyzvedává.

Paní ředitelka Kvačková vyslyšela přání rodičů a zvýšili jsme kapacitu družiny, která je určená pro 100 dětí z 1. až 4. třídy. Nově jsme zavedli pobytový kroužek  v rámci školního klubu, ve kterém děti z páté třídy a ty, které již nenavštěvují družinu, tráví čas v herně do doby, než  začne odpolední vyučování nebo nějaký kroužek (herna je třída s trampolínou –  viz foto). „Koupila jsem na internetu trampolínu, a pak jsem byla překvapená, kolik zabere místa, ale funguje a děti jsou nadšené,“ říká J. Kleperádová.

Jdu se podívat do přízemí, kde v herně s dětmi je paní učitelka Jiroušková. Fotíme holky, jak hrají basket a skáčou na trampolíně.  Jediný kluk v herně si radši čte.

Nová jídelna:

„Je určitě méně hlučná než ta stará,“ říká J. Kleperádová. „Židličky jsou pevně přidělané ke stolům, a tím se obrovsky snížil hluk. Jídelní stoly jsou kulaté, což má působit příznivě na atmosféru mezi strávníky. Také tu jsou toalety přímo u jídelny. Nová a stará jídelna je prostě nebe a dudy.

Čipová karta:

„Děti si objednávají obědy přes čipovou kartu,“ říká hospodář školní jídelny pan Martinovský. „Jak funguje čipová karta?“ ptám se. „ Jídlo si děti objednávají dva dny dopředu na dotykovém terminálu v jídelně (viz foto). Přes terminál můžete obědy také odhlásit a vidíte zde, kolik máte zaplaceno. Malým dětem z první třídy většinou objednávají obědy rodiče přes webovou stránku www.strava.cz, kde se zaregistrují. Každý den si nahraji z internetu a z terminálu, co si děti objednaly. Přes čipy máme ve všem lepší evidenci: kolik čeho objednat a kolik dětí přišlo na obědy.

Napište, že vaříme bez náhražek. Žádná instantní jíška nebo instantní bramborová kaše! To je hlavně zásluhou hlavní kuchařky, paní Kloučkové, říká v rychlorozhovoru p. Martinovský a mizí chodbou s pytlíkem cibule.

„Co děti opravdu jedí v jídelně?“ ptám se vedoucí družiny:

„Děti si vybírají  jídla, která znají z rodiny. Kdo jí doma ryby a zeleninu, objedná si je i ve školní jídelně, “ říká paní učitelka a nalévá mrňousům polévku. „Máme výběr ze dvou jídel. Myslím, že děti si vyberou oblíbenější jídlo a jsou pak spokojenější, víc snědí,“ míní J. Kleperádová.

— Markéta Chmelová – Theinerová, členka školské rady

[nggallery id=67]

Dana Kvačková

Comments are closed.