3. třída v Tereze

Ekologické sdružení Tereza nabízí školám zajímavé výukové programy zaměřené na environmentální výchovu.

Nám ve 3. třídě se nejlépe do výuky hodily programy Jak krtek ke kalhotkám přišel a Jak se žije papíru.

Na program Jak krtek ke kalhotkám přišel jsme se vypravili v úterý 20. dubna. Celým programem nás provázela známá večerníčková postava Krtečka, se kterým jsme prošli celým procesem tvorby oděvů. Začali jsme zasetím semínka lnu a přes růst lnu, vytrhání zralého lnu, lámání, máčení, česání, předení a tkaní jsme se dostali až ke vzniku látky. Z látky jsme si potom vytvořili vonné pytlíčky plněné sušenými bylinkami.

Kromě lněného plátna jsme se seznámili i s dalšími druhy textilií, jako je bavlna, vlna, konopné plátno, hedvábí či syntetické materiály.

Mimo vlastnoručně vytvořených vonných pytlíčků jsme si tak odnášeli s sebou domů množství zážitků a poznatků o textilní výrobě.

Druhý z programů, Jak se žije papíru, jsme absolvovali v úterý 17. dubna.

Tentokrát byl program rozdělen do dvou částí. V té první jsme se teoreticky pomocí různých her a činnostních aktivit seznamovali s tříděním odpadu, výrobou papíru a možnostmi, jak šetřit papírem a tím pomoci našim lesům.

Ve druhé části jsme si prakticky vyzkoušeli, jak se tvoří ruční papír. Natrhali jsme staré noviny a papírová plata od vajíček na kousky, rozmočili je ve vodě a rozmixovali vše na řídkou hmotu. Hmota se nanášela na papírenská síta, vysušovala pomocí houbiček a zdobila barevnými provázky a vlnou.

Z této výpravy si tak každý žák odnášel domů mimo nových poznatků i svoji vlastnoručně vyrobenou ukázku ručního papíru.

Věřím, že čas strávený v Tereze byl pro děti nejen příjemný, ale i poučný.

— Šárka Ohlídalová, třídní učitelka 3. třídy

[nggallery id=105]

Jakub Berka

Comments are closed.