4. B v laboratoři NTM

Postřehy žáků:

Dne 11. října jsme byli v Národním technickém muzeu na pořadu Chytří gurmáni. Rozděleni jsme byli podle odznáčků, které jsme při příchodu dostali a měly červenou a modrou barvu. Já jsem dostala červený odznáček. Každá skupina byla v jedné dětské laboratoři, kde jsme dělali pokusy s ovocem a zeleninou. Měli jsme odhalit, co má nejvíce vitamínu C.
Dali nám k tomu zkumavku, kádinku, pipetu, brýle, zástěru zkoumadlo (modrou tekutinu). Dělali jsme dva pokusy. K jednomu pokusu jsme potřebovali pipetu, zkoumadlo, kádinku, zkumavku, šťávu z citronu, pomeranče,

z pitíčka a citronek. Paní, která laboratoř vedla, nám říkala, co máme dělat. Nalila nám zkoumadlo do zkumavky a ve dvojicích pomocí pipety, jsme po kapkách do zkoumadla dávali šťávy z ovoce a potom pitíčko a citronek. Podle toho, kolik kapek jsme potřebovali, tolik tam bylo vitaminu C. Nejvíce ho bylo v pomeranči a citronu.
Potom jsme dělali druhý pokus. Dostali jsme papíry se žlutým čtverečkem na konci. Když bylo v ovoci a zelenině hodně vitamínu C, tak žlutý čtvereček zmodral. Vše jsme zapsali na papír.
Elena

Byli jsme v dětské laboratoři Kids Lab v NTM, kterou zřídila firma O – BASF, která zřizuje dětské laboratoře na celém světě. Byli jsme rozdělení na dvě skupiny. Vzali jsme si zástěry a brýle. Dostali jsme zkumavky, pipetky a kádinky. Zkoumali jsme vitamin C a v čem se vyskytuje. Zjistili jsme, že nejvíce vitamínu C je v paprice a pomeranči. Moc se mi to líbilo a myslím, že ostatním spolužákům také.
Julie B.

Dne jsme byli v NTM. Já osobně jsem si myslel, že jdeme na pořad do TV, ale ne. Šli jsme do laboratoře a zjistili jsme, v jakém ovoci a zelenině najdeme  vitamín C. Byla to sranda. Chvílemi jsem se cítil jako alchymista.
Tadeáš

V laboratoři jsme zjistili, že v pomeranči je více vitamínu C než v citronu a nejvíce vitamínu je v paprice. A že jestli mám žízeň, tak si máme dát raději šťávu z ovoce než džus.
Jardel

Dana Seifertová

Comments are closed.